Ciąża to jedno z ważniejszych wydarzeń w
życiu każdej kobiety. Wiąże się z wielkim szczęściem, radością, ale także
wieloma obawami. Do jednych z najczęstszych należą np. lęk przed zmienionym
wyglądem ciała czy obniżoną atrakcyjnością, zwłaszcza okolicy brzucha. Skóra na
nim przez dziewięć miesięcy jest bowiem mocno naciągnięta, powstają rozstępy,
zmniejsza się jędrność, a gdy samo rozwiązanie odbywa się przez cesarskie
cięcie, dochodzi do tego blizna poporodowa.
Co zatem możemy zrobić, aby pamiątkę po
urodzeniu dziecka w postaci blizny zminimalizować i sprawić, by stała się jasna
i prawie niewidoczna?
- Przede wszystkim, ważna jest sama pielęgnacja blizny po porodzie. Należy ją dokładnie obserwować, sprawdzać czy prawidłowo się goi i czy niepodkrwawia, a w razie problemów od razu zgłosić się do lekarza. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są regularna zmiana opatrunku, przemywanie rany wodą z mydłem (najlepiej takim dle dzieci) i do zdjęcia szwów przynajmniej raz dziennie gazikiem z 70% spirytusem. Gdy blizna po cięciu cesarskim zagoi się, możemy zacząć stosować specjalne maści bądź leki, które mają za zadanie zmniejszyć zaczerwienienie, wyrównać bliznę i sprawić, aby była gładka i płaska. Są to sterydy, materiały silikonowe, plastry, a także maści zawierające najczęściej wyciąg z cebuli morskiej, heparynę czy masę perłową. Podczas nakładania preparatów warto zastosować również masaż blizny. Polega on na wykonywaniu ruchów okrężnych wzdłuż całej blizny i poprzecznych wokół blizny. Zabieg ten przyspieszy krążenie w tej okolicy, a więc wspomoże regenerację i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia bliznowca.
- Gdy tego typu działania nie wystarczają i należymy do tej grupy osób, u której wystąpił bliznowiec bądź przerost blizny, musimy zastosować inne metody leczenia. Jedną z nich jest laseroterapia, inną krioterapia, jeszcze inną presoterapia, polegającą na leczeniu zmian bliznowych uciskiem. Bardziej inwazyjną metodą pozbywania się blizn jest również ich chirurgiczna korekcja.
Poród przez cesarskie cięcie pozostawia po sobie
pamiątkę w postaci blizny, jednak nie oznacza to, że nie założymy już skąpego
bikini. Gojenie się jej - co prawda - zależy od predyspozycji i warunków
genetycznych, ale właściwa pielęgnacja i stosowanie wybranych metod leczenia
mogą sprawić, że blizna będzie prawie niezauważalna.
Przede wszystkim trzeba mieć dobrego lekarza, który zrobi minimalne cięcie i w taki sposób, żeby brzuch się później łatwo zrastał.
OdpowiedzUsuń