środa, 18 lutego 2015

Jak dbać o skórę dłoni



O tym, że wygląd dłoni jest ważny, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Ładne paznokcie oraz zdrowa i gładka skóra to podstawa lepszego samopoczucia, a także dobrego wizerunku. Od czego zaczynamy?

Prawidłowe mycie rąk
Na początek kilka zasad związanych z higieną. Czynność – wydawałoby się – prosta, jak mycie rąk, jest przez wielu z nas bagatelizowana i wykonywana niepoprawnie. Nie przykładamy na przykład wagi do tego, w jakiej temperaturze wody myjemy dłonie, a to sprawa istotna, bo wpływa na wygląd naszej skóry. Zarówno zbyt zimna, jak i zbyt gorąca woda nie są korzystne. Najlepsza dla skóry dłoni jest woda letnia. Zwykle także myjemy ręce zbyt krótko, w efekcie czego z kolei nie pozbywamy się bakterii bytujących na skórze. Niewiele osób wie, że aby w ogóle mieć na to szansę, trzeba myć dłonie półtorej minuty lub nawet dłużej. Nie bez znaczenia jest również wybór mydła. Na rynku dostępny jest obecnie bardzo duży ich wybór. Jeśli chcemy mieć pewność, że skóra dobrze na nie zareaguje, wybierzmy mydło hipoalergiczne. I kwestia ostatnia - po każdym umyciu dłoni – obowiązkowo – bardzo dokładnie wycieramy je do sucha. Jeśli tego nie zrobimy, w przestrzeniach między palcami pozostawimy idealne dla rozwoju drobnoustrojów środowisko (czyli ciepło i wilgoć), a tego przecież nie chcemy…

Ochrona i pielęgnacja skóry
Częste kremowanie dłoni to bardzo dobry zwyczaj. Częste oznacza w tym przypadku co najmniej po każdym umyciu rąk. Krem dobrze zrobi naszej skórze, ale także paznokciom, które również potrzebują nawilżenia i / lub natłuszczenia, bo gdy są przesuszone, łatwo się niszczą. W zależności od indywidualnych właściwości skóry, można stosować lżejsze i dobrze wchłaniające się kremy nawilżające lub nieco cięższe – natłuszczające – najlepsze do aplikowania na noc. Kremowanie uelastycznia skórę, w niektórych przypadkach może także likwidować pewne przebarwienia. Dobrze jest też nakładać krem profilaktycznie – przed wystawieniem dłoni na działanie promieni słonecznych lub mrozu, a także wtedy, gdy wykonujemy jakieś czynności domowe, które narażają nasze dłonie na przykład na kontakt z detergentami. W takiej sytuacji staramy się oczywiście za każdym razem założyć rękawiczki ochronne, ale nawet wtedy warto zaaplikować sobie krem. Nakremowanie rąk i nałożenie gumowych rękawiczek na czas zmywania, sprzątania czy prania zadziała jak kompres czy maska na dłonie. Naprawdę warto o tym pamiętać, zwłaszcza, gdy nie mamy czasu na robienie sobie domowego SPA dla dłoni…

Naturalnie dobre dla dłoni
Kremy to nie wszystko! Pamiętajmy, że wokół siebie mamy wiele naturalnych produktów, które wykazują dobroczynne działanie, jeśli chodzi o skórę dłoni czy paznokcie. Dlaczego by ich nie wykorzystać?

  • Cytryna i sok z cytryny to podstawa. Można po prostu ukroić plasterek i – dosłownie – wetrzeć go w wierzchnią stronę dłoni. Rozjaśnimy ją i odmłodzimy. Zabieg najlepiej wykonywać regularnie – nawet codziennie.

  • Siemię lniane, a właściwie napar z siemienia. Rzecz niezbędna dla tych osób, które mają bardzo zniszczoną, popękaną skórę dłoni. Kąpiel w siemieniu przynosi ukojenie i przyspiesza gojenie się drobnych ranek na skórze.

  • Miód. Działa świetnie na spierzchnięte dłonie.

  • No i cukier, który wykorzystuje się do peelingu, aby pozbyć się martwego, zrogowaciałego naskórka i dłonie były przyjemnie gładkie.

Odżywiamy paznokcie
Pielęgnacja skóry dłoni to nie wszystko. Trzeba zadbać również o kondycję paznokci. Jeśli są kruche, łamią się i rozdwajają, a do tego mają przebarwienia, to znak, że potrzebują szczególnej uwagi. Na początek, przyjrzyjmy się naszej diecie. Niezdrowe paznokcie bardzo często odzwierciedlają niezdrowe odżywianie się. Być może dostarczamy organizmowi za mało ważnych składników mineralnych, może brak mu witamin… Dlatego dietę należy od razu wzbogacić o warzywa i owoce lub więcej warzyw i owoców – najlepiej spożywanych na surowych lub poddawanych tylko minimalnej obróbce. Możemy wspomóc się także suplementacją. Zaaplikujmy sobie skrzyp polny w tabletkach, który poprawia kondycję paznokci, a także włosów. Zainwestujmy w odżywkę do paznokci. Regularne jej stosowanie zagwarantuje dobry efekt, czyli zdrowy wygląd, nawilżenie i wzmocnienie płytki paznokcia, a także szybszy wzrost. Jeśli mamy czas, ochotę i fundusze, warto także korzystać ze specjalistycznych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Może to być na przykład wzmacniający i odżywiający paznokcie japoński manicure.

Jeszcze tylko kształt i kolor
Gdy mamy już jasną i gładką skórę oraz mocne, zdrowe paznokcie, dla pełni świetnego efektu, zadbajmy jeszcze o to, by nadać im odpowiedni kształt i kolor. Po wycięciu lub zepchnięciu skórek, opiłujmy płytki paznokcia w taki sposób, aby w jak największym stopniu wykorzystać ich naturalny kształt, ale jednocześnie tak, by dzięki odpowiedniemu kształtowi paznokci skorygować ewentualnie wygląd dłoni i palców poprzez – na przykład – ich wizualne wysmuklenie. Do piłowania używamy papierowych, szklanych lub kamiennych pilniczków. Nigdy metalowych! Opiłowujemy paznokcie wyłącznie wtedy, gdy są suche i twarde, nigdy tuż po ich namoczeniu. O ile to możliwe, nadajmy im idealny kształt migdałka lub opiłujmy w kwadrat, pamiętając, że płytka paznokcia powinna wystawać lekko poza opuszek. Zbyt krótkie paznokcie są nieestetyczne, zbyt długie natomiast nieeleganckie. W każdym przypadku jednak warto nałożyć na nie lakier (choćby bezbarwny). Jeżeli decydujemy się na kolor, dobrze mieć na względzie to, jasne barwy odświeżają wygląd dłoni i nieco ją odmładzają, ciemne z kolei dodają całości charakteru. 

Po wszystkich tych zabiegach…
Pozostanie ci już tylko cieszyć się pięknym wyglądem dłoni i dobrym samopoczuciem.

3 komentarze: